Složitá Easy aneb Kapku kontroverzní látkovka

Nekonečný seriál recenzí látkových plen zahájí Ízina, plena, kterou proklínáte, či velebíte.

Výrobcem moderní látkovky Anavy Easy 2012 je česká firma Anavy. Tuto jednovelikostní plenu řadíme do plen vše v jednom, konkrétně se jedná o systém SIO. Plenka byla navržena a je šita v České republice z materiálů, které mají české atesty zdravotní nezávadnosti pro děti do 3 let.

Plenku jsem dostala od kamarádky jako dárek. Vlastně ji dostal synek.  Bylo to velmi milé překvapení. Plenka byla nová, tudíž hebká, mazlivá a ňuňací. (Také se občas stavíte v Bráně k dětem, abyste se pomazlily s novými plenkami?) Cena Anavy Easy 2012 se pohybovala kolem 485 Kč.

Materiál

Plena Anavy Easy 2012 obsahuje hned dva materiály, které nevyhledávám. Jednak mají savá jádra na povrchu materiál typu struhadlo, a dále je na vnitřní straně svrchních kalhotek fleece.

Pojmem struhadlo označuji materiály, které mají tendenci praním hrubnout (froté, aksamit, velur). Pokud máte sušičku, měkkou vodu či perete v dešťové vodě pravděpodobně nebudete vědět, o čem mluvím. Nám ostatním nezbývá, než hrubnutí přehlédnout, překrýt separačkou, promnout plenu mezi hřbety prstů.

Savá jádra jsou ušita z

  • bambusového flísu (vnitřek jádra)
  • bambusového froté (povrch jádra).

Nepropustné kalhotky mají

  • z vnější strany barevný či obrázkový polyester laminovaný polyuretanem.
  • Polyuretanovou vrstvu kryje jemný fleece, který je na vnitřní straně naléhající na kůži.

Kamarádka vybrala „ufounkovou“ variantu obrázkového PULu. Tyrskysová a fialová barva opravdu nepatří mezi mé favority. A hle, u moderní plenky mi tyto barvy vůbec nevadí, ba naopak, vzor je kouzelný a tyrkysovo-zeleno-fialová barevnost tomuto vzoru sedí.

Zapínání

Dostala jsem patentkovou variantu. Patentky mi maximálně vyhovují. Dají se zapnout symetricky, nechytají se v pračce ostatního prádla, dítko neškrábou. Neškrábou, avšak mohou otláčet. Zatím jsem se s otlačením od patentek nesetkala.

Anavy Easy 2012 mají jednořadé zapínání, se kterým neustále bojuji. Vadí mi, že nemůžu nastavit zvlášť šířku kolem pasu a zvlášť obvod kolem stehen. Jednořadé zapínání je pro mě velmi nepřehledné.

Látková plena SIO systému Anavy Easy 2012 kalhotky
Ahavy Easy 2012 svrchní

Střih

Anavy Easy 2012 je tvořena svrchními nepropustnými kalhotkami, na které se přicvakává savé jádro. Součástí plenky jsou dvě savá jádra, dlouhé a krátké.

O Anavy Easy 2012 se říká, že je vhodná pro štíhlé děti. Mám štíhlé dítě. Avšak ani pro štíhlého raubíře nemusí být Anavy Easy 2012 nejvhodnější.

Plenka je úžasně štíhlá, drobná a lehká, což oceňuji. Zkracuji sed, a přesto vše, co má být skryto, skryto zůstává.

Nepropustné kalhotky nemají dvojité lemování (dvojité nohavičky), což může být velká nevýhoda. Jsou však jemné, neškrtí, nedřou.

Použití

Nemohu hodnotit funkčnost pleny jako celku, jelikož savá jádra (vkládačky) v kombinaci s nepropustnou vrstvou Anavy Easy 2012 prakticky neopoužívám. Celou plenku jsem použila jen párkrát.

Ani ne za měsíc to bude rok, co je Ízi členem naší malé domácnosti. Zažila vaječinu, velkobjemové čůrání i mrholení.

Hned od počátku synečkovi plenka provlhala na břiše a kolem stehen. Bylo jedno, jestli jsem použila originální vkládačky či čtvercovku narovno. Polyuretanový zátěr byl v pořádku, tím provlhání způsobeno nebylo. Plenka provlhala čím dál tím víc. Dobrému dojmu nepřidala ani vaječina deroucí se na záda či stehna. Nakonec jsem plenku používala v období před koupáním či při hrátkách sloužících k motorickému rozvoji syna. Postupně mi došla trpělivost a plenku jsem odložila do šuplíku.

Když synek začal chodit, Anavy Easy 2012 jsem opět vytáhla. Od té doby na ni nedám dopustit. Do popředí se dostala štíhlost. Nepoužívám originální vkládačky, ale do svrchních kalhotek vkládám čtvercovku. Značka Ideál.

Postupně jsem dospěla k závěru, že v našem případě nejsou savé plenky potřeba. S látkou mám tu výhodu, že můžu plenku měnit po každém pokropení, i kdyby to byla jen kapka. Nemusím se ohlížet na finanční stránku věci. Syn nečůrá ve velkých dávkách. Plenka neprovlhá. Paráda.

Před půl rokem bych ani nepomyslela na to, že bych synkovi mohla Easy dát na delší cestu vlakem, autem, či na odpolední spaní. Nyní je syn s plenkou téměř srostlý. Zajisté to bude i tím, že je teplo, a tudíž je přebalování mnohem snazší, jelikož je rychlejší.

Péče

Je-li počůrána či ušpiněna pouze savá vrstva, peru jen ji. Peru na 60°C či občas na 90°C. Svrchní kalhotky – nepropustnou vrstvu – peru v okamžiku zašpinění či zapáchání. Svrchní kalhotky peru na 60°C. Pokud začne fleecová vrstva na kalhotkách nápadně nasávat tekutinu, vyperu kalhotky v ruce jádrovým mýdlem.

Svrchní kalhotky schnou poměrně rychle. Originální savá jádra (vkládačky) schnou o pozání pomaleji. Při nepříznivých podmínkách = praní a ždímání v ruce + podzim/jaro – netopí se + vlhko + deštivo + chlad + nevětraná sušárna… se délka schnutí blíží nekončenu. V takových chvílích opěvuji klasické čtvercovky.

Plusy a mínusy

  • Krásný design,
  • štíhlost,
  • nízká hmotnost,
  • zapínání na patentky,

to jsou pro mě jasné plusy. Negativem jsou pro mě materiály (fleece a struhadlo), jednořadé zapínání a problém s provlháním.

Shrnutí

Máte doma Ízinu a desetiměsíčního lezce, který pouští megadávky, a zjistili jste, že tato kombinace nejde dohromady? Mějte s nimi trpělivost, za pár měsíců může být všechno jinak. Lezec se rozeběhne po dvou a Ízi bude v permanenci. A nebo taky ne. Taková je Easy 2012 – jednoduše složitá.

 

Video Anavy Easy 2012 – autor Latkovky.cz

Jedna odpověď na “Složitá Easy aneb Kapku kontroverzní látkovka”

Napsat komentář