Látkové pleny v roce 1971

Dostala se mi do rukou kniha Naše dítě. Některé myšlenky vyvolávají z dnešního pohledu úsměv na tváři, jiné jsou stále aktuální.  Tetra pleny jsou i nadále in. Poznámka, že na plenách se nemá šetřit, je též aktuální.  Jaké byly látkovací možnosti v sedmdesátých letech? A bacha na flanel! 🙂

KLÍMOVÁ-FÜGNEROVÁ, Mirka. Naše dítě. 13. vyd. Praha : Avicenum, 1971. 424 s.

Jaké pleny?

Nejlepší jsou z látky „Tetra“. Jsou lehké, dobře se perou, tkanivo je husté a dvojité, takže pojme mnoho tekutiny.

Molinové pleny z řídkého kalika jsou levnější, ale nejsou již tak výhodné. Je třeba nejprve je dobře seprat, protože často ze začátku nesají a moč se po nich sveze k naší nelibosti zrovna do zavinovačky nebo do postýlky! Jsou také přílišt tenké a pojmou málo tekutiny, takže je musíme dávat dvojnásobně anebo častěji vyměňovat.

Pleny z řídkého šifonu jsou rovněž příliš tenké a neuspokojí. Dětské kůži však neuškodí a je možno jich používat. Zato před flanelovými plenami varujeme (i jsou-li z jemného flanelu), neboť flanel svými chloupky dráždí kůži.

Dítě, které má plenky „Tetra“, vystačí s mnohem menším množstvím plen denně.

Nešetřte proto na plenách a opatřte si raději dražší. Nebudou to vyhozené peníze, jak by si mnohá maminky myslila. Plen užijete do roztrhání, nejen do konce prvého dětského roku!

Napsat komentář