Novorozenecká Anavka: Plenka pro radost

Pořizovat novorozeneckou kalhotkovku Anavy? Vyplatí se, či jsou to vyhozené peníze? Na tyto otázky musíte najít odpověď sami. Pořídila jsem si ňuňací exemplář a rozhodně nelituji.

Anavy Kalhotkovky novorozenecké na patentky
Anavy Kalhotkovky novorozenecké na patentky

Novorozenecká plena, kterou dnes podrobím kritice, pochází ze šicí dílny české značky Anavy. Je to kalhotková plena. Uplatnění najde jen pro určitou váhovou kategorii, a tudíž je vícevelikostní, konkrétněji novorozenecká. Zapíná se na patentky.

Novorozenecké Anavky mám tři. Novou jsem pořídila v e-shopu Brouczech před narozením synka. Stála 309 Kč. Kupovala jsem ji zejména z toho důvodu, že byla určitá pravděpodobnost, že se syn narodí dřív a bude maličký. Druhým důvodem byla zvědavost. Třetím důvodem krásné vzory. Další dvě plenky jsem ukořistila na Mimibazaru. Dohromady stály 300 Kč. Kupovala jsem je až pět minut po dvanácté.

Materiál pleny

Dvě z plenek mají zvenku bavlněný úplet, jedna bavlněný velur. Savé vrstvy a vkládací plenka jsou z biobavlny a bambusového veluru.

Anavy Kalhotkovka novorozenecká na patentky
Anavy Kalhotkovka novorozenecká na patentky

Jedná se o zástupce struhadýlkových plen, avšak:

  • plenku jsem měla jen jednu, kterou jsem využívala,
  • plenka je malá, roztomilá a chlubicí,
  • časová použitelnost je krátká.

To vše způsobilo, že změkčování plenky mnutím mezi klouby rukou mi nedělalo žádný problém.

Zapínání pleny

Všechny tři pleny, které vlastním, mají zapínání na patentky. Na každém uchu je jedna patentka, která se upíná do jedné ze dvou řad patentek na přední (břišní) části plenky. Volbou té které řady patentek se volí výška pleny.

Novorozenecká plenka má jednu speciální patentku (komplementární dvojici). Tato patentka se nachází pod oblastí pupíku. Sepnutím patentky dojde k „vykrojení“ plenky. Vykrojení plenky má zajistit to, aby plena nedráždila nezhojený novorozenecký pupík. Osobně jsem možnost vykrojení nepoužila.

Patentky se zapínaly dobře. Zapínání bylo rychlé. Patentky držely, nerozepínaly se.

Anavy Kalhotkovka jednovelikostní a novorozenecká
Anavy Kalhotkovka jednovelikostní a novorozenecká

Střih pleny

Rozkošně drobná plena, která maličkému výborně seděla. Plenka má kolem nohaviček „kanýrek“ . Tento kanýrek poměrně dobře odkazuje vaječinu do patřičných mezí. Tím netvrdím, že vaječina z plenky párkrát neutekla. Utekla.

Jak jsem již zmínila výše, plena má uzpůsobení pro nezhojený pupík miminka. Je to specialita některých novorozeneckých plen.

Plenka se skládá z kalhotkové pleny a vkládačky. Vkládací plenka má podobu nudle, která se překládá na polovinu a připíná do kalhotkové pleny plastovým drukem.

Anavy Kalhotkovka jednovelikostní a novorozenecká
Anavy Kalhotkovka jednovelikostní a novorozenecká

Použití pleny

Plenku jsem kupovala s tím, že to bude chlubicí plenka. K doktorům, na návštěvy, no prostě na frajeření a ukázku toho, že moderní látkové pleny jsou nejen funkční, ale i krásné.  Z původního záměru kapku sešlo. U lékaře jsme byli pečení vaření. V jarním počasí nestíhala plenka schnout. Navíc si František velmi rychle osvojil grif zamatlání pleny hned při přebalování před cestou za MUDrou. Změnila jsem tedy taktiku a frajerskou plenku jsem nahodila těsně před vstupem do ordinace. Tato taktika slavila úspěch.

Dávku několika čůrání v průběhu jedné až tří hodin plenka pobrala. Byla řádně nacucaná. Někdy jsem přemýšlela nad použitím ještě další vkládací plenky, ale nikdy jsem k realizaci této myšlenky nedospěla. Do plenky jsem přebalovala pouze přes den.

Přebalování do novorozenecké kalhotkovky Anavy bylo požitkem. Malá plenka na malé miminko. Žádné varhany, sklady, záhyby, boule. Plenka u nás měla využití dva měsíce, pak už byla malá. František nebyl žádný cvalík, ale asi měl pro plenku neoptimální proporce.

Anavy Kalhotkovka novorozenecká na patentky
Anavy Kalhotkovka novorozenecká na patentky

Péče o plenu

V počátcích jsem pleny skladovala na mokro. Nyní vůbec nevím proč. Vaječina se hezky vypere, skvrny též. Pokud se skvrny nevyperou při prvním praní, tak při některém dalším. Případně pomůže sluníčko. V prvních měsících jsem fleky řešila, dnes už jsou mi fuk. Vím, že se časem operou. Před vhozením použité pleny do kýblu jsem vyhodila pokakanou separačku (používala jsem celulózové) do odpadkového koše a látkovku přetřela žlučovým mýdlem.

Prala jsem na 60°C spolu s ostatními plenami. Zařazovala jsem dvojí máchání a prala jsem v Lovele. Pračka odstřeďuje na max. 800 otáček. Sušila jsem volně venku na šňůře či na sušáku v bytě. Takže žádná privilegia, ale běžná péče. Při nepříznivém počasí (vlhko, bezvětří – sušárna, chlad) bylo schnutí delší, než bych potřebovala. Nejednalo se však o čekání na Godota. Nejhůře schne nařasení u gumiček kolem stehen.

Občas jsem vkládačku přežehlila. Pozor jsem dávala na plastové patentky.

Anavy Kalhotkovka novorozenecká na patentky
Anavy Kalhotkovka novorozenecká na patentky

Plusy a mínusy pleny

Plenka je:

  • malá – standardnímu novoškovi hezky pasuje,
  • hezká – chlubicí ideál,
  • pro radost.

To byly klady. Materiál, který je z mého bezsušičkového pohledu předurčen k negativnímu hodnocení, má kliku. Zmíněná pozitiva u této pleny jednoznačně přebíjejí struhadlovitost bambusového veluru.

Shrnutí

Kdyby hrozilo, že se narodí valibuk nebo že budu kojit smetanu, novorozenecké kalhotkovky Anavy by mi unikly. Nepořídila bych je. Naštěstí se tak nestalo. Látkovat novorozence se dá bez problémů i bez novorozeneckých kalhotkovek. Ale proč si neudělat radost, když je to tak snadné a novorozenecké Anavky jsou pro dělání radosti jak stvořené?

 

Video novorozenecká kalhotkovka Anavy. Autor: Látkovky.cz

Napsat komentář