Ergonomické nosítko KiBi aneb Moje třetí a čtvrtá ruka

Nemám zdání, jak se mi povedlo, že zrovna já jsem se ocitla v kategorii „alternativní„. Přebaluji do látkových plen, jím pohanku a jáhly, kojím batole, mám kalíšek… a věčně na mně visí ERGONOMICKÉ nosítko KiBi.

KiBi v tramvaji na Karláku
KiBi v tramvaji na Karláku

KiBi je naprosto úžasný pomocník, a proto mu dám na Přebalování prostor, přestože to není plena.

KiBi se řadí mezi takzvaná ergonomická nosítka. KiBi je ryze český výrobek. Novinky o nosítku KiBi se dočtete na webových stránkách KiBi.

Autorem tohoto nosítka je paní Věra Kalousková. Maminka, která se již pěknou řádku let pohybuje ve světě nošení dětí a provozuje webové stránky a e-shop Nošení dětí. Mimochodem, pokud jste ještě tyto stránky nenavštívili, pak o mnohé přicházíte. Do diskuse na ND nepřispívám, ale chodím se kochat inteligencí a vtipem. Komunita ND je totiž nesmírně zábavná a přemýšlivá. Příspěvky stojí za čtení, pobavíte se i poučíte.

Velmi se mi líbilo základní béžové KiBi. Bohužel byla tato barva, koneckonců i všechny ostatní, během mžiku rozebraná. Naštěstí v e-shopu Dítě ze škatulky pravděpodobně zapomněli béžové KiBi vložit do e-shopu. Když chybku napravili, bylo nosítko naše. Stálo 2609 Kč. Dorazilo v úhledné krabici s přehledným návodem.

Materiál nosítka

KiBi je bavlněné. Látka se nikde netřepí, nežmolí, netrhá. Jsem spokojená.

KiBi v LEO Expressu
KiBi v LEO Expressu

Střih nosítka

Nosítko je určené pro děti od čtyř měsíců do tří let, či od 3,5 kg do 20 kg. Nemám zkušenost s žádným jiným nosítkem, a tudíž nemůžu porovnat s jinými výrobky na trhu. Mně osobně střih nosítka sedí.

Nosítko je rostoucí. Roste do výšky i do šířky. Má mnoho vychytávek – sponek, gumiček, karabinek, druků. Můžete ho tedy libovolně přenastavit k postavě své i dětské. Chvíli mi trvalo, než jsem se ve všech těch hejblatech zorientovala. Nemám dar prostorové představivosti, a tak mi některé věci trvají déle.

Použití nosítka

Kolikrát jsem se zamýšlela nad tím, co bych v té které situaci dělala, kdybych nosítko neměla. Jsem ráda, že takové situace nemusím řešit, jelikož nenastávají. Nejsem zavilá nosnice, která střídá maximálně šátek a nosítko. Máme kočárek – tank, který hojně a rádi využíváme.

KiBi poprvé na zádech
KiBi poprvé na zádech

Nosítko KiBi jsem kupovala v době, kdy bylo Františkovi půl roku a vážil kolem sedmi kil. Předtím jsem občas navázala do šátku (Storchenwiege Leo béžový). Než jsem u šátku docílila úvazu, se kterým bych byla alespoň trochu spokojená, byli jsme propocení všichni tři – Frk, šátek i já. Při první instalaci do nosítka jsem utrpěla příjemný šok. Nahodila jsem nosítko. Do nosítka jsem nahodila Frka. Zacvakla sponu. A bylo vymalováno. S mojí rychlostí vázání do šátku neporovnatelné.

Šátek má velké plus v tom, že lépe obejme vás i dítě, lépe se tak rozloží zátěž. Stále přemýšlím nad tím, že pořídím šátek batoháček. Šíleně se mi líbí, když může dítě sledovat dění přes rameno nosiče. Snažila jsem se stejného dosáhnout v nosítku. Opravdu to nejde.

js-250x250-purple.jpg

Nosítko nosím už rok téměř denně. Báječně se osvědčilo při nevlídném počasí (zima, vítr, déšť) v kombinaci s nedostatkem času. Je o poznání rychlejší obléci řvounkovi i sobě jednu vrstvu, umístit dítě do nosítka, zabalit nás do společné bundy, vzít deštník a prchat k lékaři, než obléci řvoucí dítě i sebe do alespoň tří vrstev, zachumlat dítě do kočárku, vyrejdovat s kočárkem z kočárkárny, natáhnout na kočárek pláštěnku, vzít deštník a pádit s ryčícím kočem k dr. Vybalování v čekárně je to samé v bleděmodrém. S nosítkem pohoda, s kočárkem mazec.

KiBi ve funkci zábrany
KiBi ve funkci zábrany

Při návštěvě bariérových míst (úřady, paneláky s malým výtahem, krámky, …) jsem si s nosítkem bariérovosti ani nevšimla. S kočárkem vím o každém schodku. Cestování vlakem či MHD je s nosítkem též jednodušší. Ve vlacích Českých drah se nemusíte strachovat, že na vás vlaková četa v noci zapomene a než se doboucháte pomoci, perón i bezmocný manžel mizí v dáli.

KiBi našlo uplatnění i v domácím prostředí. Zuby, břichobol, nespavost, rýmička, očkování, vaření, věšení prádla v sušárně, … a další a další činnosti, při kterých můžete KiBi zapřáhnout.

Do Františkových devíti měsíců jsme nosili (já a manžel) na břiše. V devíti měsících nastal zlom a první pokusy o nošení na zádech. Nastudovala jsem několik způsobů doručení nošence na nosičova záda. Zvolila jsem nenahazovací metodu, přesun z břicha přes bok na záda. Párkrát natrénovala nad postelí. Podařilo se! Přesun umím jen jednostranně. Přes pravý bok dávám Frka na záda, přes levý bok sundavám. Obráceně jsem to nikdy nezkoušela. Určitě by se mi zamotaly ruce.

Nyní břicho a záda střídám. Na zádech je však Frk častěji. Když nesu na zádech, dohání mě nutkavý pocit, že se musím předklánět.

KiBi poprvé na zádech
KiBi poprvé na zádech

Nosítko má hlavovou opěrku/záchytku/kapucku. Mám „nejstarší“ verzi, u které se kapucka přidělává pomocí suchého zipu. Kapucku jsem upotřebila asi dvakrát. Vždy jsem potřebovala asistenci okolí. Třeba v budoucnu budeme kapucku nasazovat častěji a já se tak naučím manipulaci s ní.

Péče o nosítko

Nosítko se dá prát na 30°C. Prala jsem ho jednou. Nechala volně uschnout. Neodstranitelné skvrny jsem zatím řešit nepotřebovala, jelikož žádné nejsou.

Plusy a mínusy nosítka

Pozitiva, která vidím

  • skladnost – nosítko je málo objemné (dá se složit do roličky, která zabere velmi málo místa) a je lehké
  • pohotovost – nosítko je prakticky ihned připravené plnit účel
  • funkčnost – nosítko KiBi je velmi praktická věc; není co dodat

Velmi bych si přála, aby se nosítko dalo upravit tak, aby nošenec viděl přes rameno nosiče. Někdo by možná ocenil mohutnější bederní pás. Nemám mohutného nošence a bederní pás mi vyhovuje takový, jaký je.

Shrnutí

Jsem tak ráda, že ho mám!

Oficiální video ergonomického nosítka KiBi. Autor: Věra Kalousková

Jedna odpověď na “Ergonomické nosítko KiBi aneb Moje třetí a čtvrtá ruka”

Napsat komentář