Látkové pleny v roce 1982

Dnes si dovolím odcitovat několik odstavců z knihy Péče o dítě, jejímž autorem je profesor Švejcar. V sedmdesátých letech byly v oblibě Tetra pleny. Které pleny byly populární o deset let později? A jak byla zajištěna prodyšnost plenkového balíku?

ŠVEJCAR, Josef. Péče o dítě. 3.vyd. Praha : Avicenum, 1982. 384 s.

Kojenec je oblečen v prvých měsících života na horní části trupu do košilky a kabátku z příze bez knoflíků a háčků, opatřených jen tkaničkami. Tkaničky zavážeme snadněji, když dítě položíme na bříško. Spodní část těla se balí do tří plenek. První z nich se přeloží v trojúhelník, do něhož se dítě položí tak, že každý z konců přeloženého trojúhelníku se vkládá do stejné rýhy tříselné, přes ně pak se zavinou dva rohy trojúhelníku ze stran. Přes tuto plenu se zabalí dítě do jedné pleny obdélníkové, přes ni pak do pleny třetí, do níž je vložena plena igelitová, která má zabránit pronikání moči a stolice na podložku, na níž dítě leží, Při zabalení dítěte nesmí se igelitová plena vpředu překrývat, aby bylo možné odpařování z prostoru obaleného plenami.

Před tím, než bylo dítě zabaleno do plen, pozvedne se směrem k hlavičce košilka s halenkou a po zabalení dítěte se košilka přetáhne přes okraj plen, obojí se přehne nahoru, a pleny se tímto koncem košilky a kabátkem ovinou a upevní.

Pleny mají být zhotoveny z jemné porézní tkaniny, která umožňuje prostup vzduchu a odpařování. Jsou to tzv. pleny Tetra. Třetí plena, obsahující igelitovou plenu, může být z lehkého flanelu.

Napsat komentář