Svrchňáčky Bamboolik na sucháč aneb Druhá kůže

Když značka Bamboolik začínala, byly v diskusích její svrchňáčky chváleny za velikost a za to, že hezky sedí a neotlačují. Mě kupodivu upoutala a nepustila jiná vlastnost těchto svrchňáčků.

Svrchňáčky z dílny tapíra Bamboolika jsou jednovelikostní. Základním materiálem je polyester laminovaný polyuretanem (PUL). Máme zapínání na suchý zip, ale vyrábí se i varianta zapínání na patentky.

Svrchňáčky Bamboolik k nám přicestovaly prostřednictvím dopravní společnosti. Na testování, recenzování a focení je poslal sám Bamboolik. Cena nových svrchňáčků je 355 Kč.

Svrchňáčky Bamboolik
Svrchňáčky Bamboolik

Recenze svrchních kalhotek se týká použití u rok a půl starého štíhlého chlapce. Svrchňáčky testujeme tři měsíce.

Materiál

Svrchní kalhotky jsou klasické PUL, jedná se tedy o polyester laminovaný polyuretanem. Nepropustné, ale prodyšné.

Lem kalhotek je obšitý fleecem. Fleecové obšití dodává kalhotkám nový estetický rozměr. Na naší barevné variantě (čokoláda s opičkami) bílý fleece opravdu vynikne. Působí hezky. Fleecové obšitím má však na kalhotkách v první řadě zcela jinou funkci. „Změkčuje“ lemy a brání případnému otlačení kůže dítěte. Myslím, že to funguje.

Kalhotky schnou rychle. Řekla bych, že nejdéle schnou gumičky.

Barevná kombinace hnědé (mimochodem pro svrchňáčky velmi praktická barva) a obrázků opiček je originální a líbivá.

Zapínání

Svrchňáčky Bamboolik
Svrchňáčky Bamboolik

Varianta na sucháč mě nejprve vyděsila. Vzpomněla jsem si na poškrábaného Frantika, když byl maličký. Lekla jsem se, že budou suché zipy na svrchňáčcích Františka opět odírat. Nestalo se tak. Zip má sice tendenci se vtáčet směrem k břichu dítěte, ale k poškrábání v průběhu testování nedošlo.

Suché zipy mají maličké protikusy, do kterých se zapínají při praní, aby neškodily jiným kouskům v pračce. Protikusy jsou našité v dobré vzdálenosti. Suché zipy se do nich hezky zapínají. Při praní suché zipy v protikusech drží. Ne vždy drží stoprocentně, ale z valné části drží.

Suché zipy jsou z kategorie spíše měkčích. Praním nemění svoji strukturu a chování. Nekroutí se. Smyčková část zipu je v podobě pruhu našitá na přední části kalhotek. Část s háčky naleznete na uších svrchňáčků.

Nastavení výšky sedu se řeší pomocí patentek, které jsou umístěné ve čtyřech řadách a třech sloupcích. Horní řada patentek je samčí, zbývající tři řady jsou samičí. Zkoušela jsem výšku sedu nastavit, avšak patentky se mi rozepínaly. Odložila jsem tedy testování na později. A už se k patentkám nevrátila. Pro naše batole již zmenšování sedu nebylo třeba.

Střih

Svrchňáčky Bamboolik
Svrchňáčky Bamboolik

Bamboolikovy svrchňáčky jsou jednovelikostní. Jak jsem již zmínila výše, mají na sobě několik řad patentek, pomocí kterých se upravuje výška sedu (předozadní délka svrchňáčků). Svrchňáčky se mi zdají poměrně velké. Nejsou to ale žádní nevzhlední rozložití obři.

Střih mi připomíná tvar přesýpacích hodin. Obdobný jako u zapínacích PUL svrchňáčků jiných značek. Mezinoží nepatří k nejširším, ani k nejužším. Je to zlatý střed.

Kalhotky mají na vnitří straně v zadní části (na zádech) látkovou (stejný materiál, ze kterého jsou svrchňáčky) kapsu. Do této kapsy je možné zastrčit jeden konec pleny. Kapsa brání pohybu pleny vzad. V kapse je ukrytá patentka, na kterou se přicvakává originální savé jádro Bamboolik. Kapsa tak chrání i proti případnému otlačení od patentky.

Svrchňáčky Bamboolik suchý zip
Svrchňáčky Bamboolik suchý zip

Svrchňáčky jsme používali na všechny druhy látkových plen. Sedí pěkně na klasickou čtvercovku narovno, stejně jako na jednovelikostní či vícevelikostní kalhotkovku. U vícevelikostní kalhotkovky je třeba trošku trpělivosti při vpravování některých neposlušných cípů pleny do svrchňáčků. Bleskurychlé zapínání na suchý zip toto nepohodlí rychle vymaže z vaší paměti.

Svrchní kalhotky mají dvojitý lem kolem stehen. Vnitřní lem tvoří gumička, vnější lem též obsahuje gumičku, a navíc je obšitý fleecem. Dvojité nohavičky zajišťují výrazně lepší (oproti jednoduchým nohavičkám) udržení tekuté stolice v kalhotkách. Tento prvek tedy oceníte zejména u miminek, která mají tekutou vaječnou stolici, a při průjmech.

Svrchňáčky Bamboolik protikus suchého zipu
Svrchňáčky Bamboolik protikus suchého zipu

Používáním pozbyla gumička vnitřního lemu zářivé bělosti a fleecové obšití zevního lemu se žmolí, avšak žádná z těchto nechtěných drobností nemá vliv na funkci kalhotek.

Tapíří svrchňáčky mají zvláštní schopnost. Dokážou plenu krásně obejmout a… ráda bych napsala neprodyšně uzavřít… avšak to není zrovna vhodné vyjádření pro prodyšné moderní svrchňáčky. Svrchňáčky na plence sedí jako druhá kůže (kdyby plena nějakou kůži měla, že). Tuto vlastnost, kterou nedokáži správně pojmenovat, na svrchňáčcích Bamboolik obdivuji. Svrchňáčky prostě parádně sednou.

Použití

Svrchňáčky Bamboolik
Svrchňáčky Bamboolik

Bamboolikovy svrchňáčky jsme testovali ve dne v noci. František se rozhodl, že zrovna Bamboolikovy pleny podrobí důkladnému testování. V prvních týdnech jsem měla jistotu, že když nasadím Bamboolikův sortiment, bude na mě v plence čekat hmotný poklad. Svrchňáčky jsme prali snad každý den. Po asi měsíci František usoudil, že pleny testem prošly. Svou pozornost tedy rozložil rovnoměrně mezi pleny všech značek.

Zapínání na suchý zip je rychlé, což oceňuji nejen při přebalování venku, ale i při domácím přebalování vztekajícího se vřešťana.

Otestovali jsme všechny možné druhy plen. Svrchňáčky si poradily se všemi.

Péče

Stejně jako pleny, peru i svrchňáčky na 60°C. Před praním je důležité zapnout suché zipy do protikusů. Případně svrchňáčky zapnout jako by byly na plence a obrátit naruby.

Svrchňáčky Bamboolik
Svrchňáčky Bamboolik

Polyester barvu nepouští. Hned od první chvíle peru kalhotky s bílými plenami. Pleny jsou stále bílé. Polyester laminovaný polyuretanem se nesmí žehlit!

Suším venku či v sušářně. Venku nevystavuji přímému slunci, v sušárně věším dál od topení. Pokládání na topení nepřichází vůbec v úvahu.

Shrnutí

Hodně se mi líbí vlastnost „druhé kůže“, přilnavost…prostě ta vlastnost, kterou nedokáži pojmenovat.

  • Druhá kůže,
  • možnost užití pro všechny druhy plen,
  • český výrobek.

To jsou některé z kladných vlastností svrchňáčků Bamboolik.

A záporné vlastnosti? Stále čekám, co provede suchý zip. Dočkám se? 😉

 

Napsat komentář