Sedmdesátky: Zavinování do plen a plenkové kalhotky

  • Látková plena jakožto plnohodnotná součást šatníku miminka a
  • práce s igelitem.

To jsou dnešní témata závanu historie.

KLÍMOVÁ-FÜGNEROVÁ, Mirka. Naše dítě. 13. vyd. Praha : Avicenum, 1971. 424 s.

Oblékání

Pro prvé dny je jediným oblekem kojence košilka s kabátkem a pleny.

Poněvadž se při oblékání s dítětem obvykle všelijak strká, bývá to děcku někdy nepříjemné a projevuje nespokojenost křikem. Z toho se může vyvinout přímo odpor k strojení a oblékání a každodenní scény s křikem až do předškolního věku.

Abychom se tomu vyhnuli, zacházejme s dítětem při oblékání vždy velice jemně a pokud možno hladce a rychle.

Především si připravíme na stůl košilku, navlečenou již do kabátku. Tím urychlíme strojení. Nejlepší je košilka se zavazováním na straně nebo vpředu, aby tkanice dítě netlačily.

Košili a kabátek navlečeme nejprve děcku na ručky (pomáháme sáhnutím do rukávu a vytažením ručky), pak dítě lehce přetočíme na stranu, košilu s kabátkem přetáhneme přes záda, uhladíme, dítě položíme a zavážeme na ramínku košilku i kabátek. Dolní okraje přehrneme nahoru neboť je třeba nejprve upravit pleny.

Pod dítětem je již připravena jedna plena, složená do trojúhelníku. Pravoúhlý konec se protáhne mezi nožičkama, druhé dva konce se otočí kolem kyčlí. Pod touto plenou je druhá plena, přeložená do obdélníku. Do ní vkládáme nepromokavou vložku, gumovou nebo jinou, ne však větších rozměrů než 25×30 centimetrů. Pod větší vložkou se dítě zapaří, vzniknou bolestivé opruzeniny.

Druhou plenou dítě obalíme i přes nožičky, aniž je ovšem násilně narovnáme v jejich přirozené skrčenosti. Nebojte se, že se vaše dítě zkřiví, nebudete-li mu pevně povijanem zavazovat narovnané nožičky. Je to pověra, pro kterou malé děti mnoho zkusily, když jim byly nožičky (někdy i s ručičkama) zavazovány až do zdřevěnění.

Naopak, narovnáte-li dítěti nožičky a pevně je obalíte plenami a peřinkou, znemožníte přirozenou polohu hlavičce kloubu v kyčli. Kyčelní kloub nemá možnost se správně vyvinout, a tím se podporuje takzvané kyčelní vykloubení.

Na tuto plenu dáváme v zimě ještě flanelovou čtvercovou plenu, která chrání dítě před zimou.

Později, když dítě více močí, balíme je takto:

Mezi nožičky vkládáme plenu složenou do obdélníku a dítě přebalíme plenou s igelitem.

Plenkové kalhotky

(citace z kapitoly Třetí měsíc, pozn. Ottová)

Naučte se již vázat dítěti plenkové kalhotky. K tomu potřebujeme opět dvě pleny, ale ještě asi 10 cm široký a 1 metr dlouhý pás, který ušijeme z pleny, a to tak, že plenu natříháme našikmo a úhlopříčně, aby se pás pružně natahoval. Také je možno plenu prostě úhlopříčně rozstřihnout, a tím získáme dva trojúhelníky, které složíme do pruhu. Konečně je možno použít celé složené pleny; ta je však příliš těžká na bříško a dítě obtěžuje.

Velkou plenu přeložíme do trojúhelníku se základnou nahoře a do ní vložíme čtverec gumové pleny. Na trojúhelníkovou plenu položíme druhou plenu, kterou složíme podélně do širšího pruhu. Dítě položíme na připravené pleny, podélně složenou plenu protáhneme mezi nožičkama a postranní cípy trojúhelníkové pleny přetočíme přes bříško. Pás položíme na břicho a podsuneme pod dítě, vzadu zkřížíme a jeho konce svážeme s dolejšími cípy trojúhelníkové pleny mezi nožkama. Dítě je mnohem volnější, a přece dobře chráněno. Pás zbytečně neutahujte; má-li při převinování dítě v pase červenou pokožku, bylo příliš utaženo.

Napsat komentář