Čtyři rozdíly v přebalování sourozenců

Před šesti měsíci se nám narodila ta nejúžasnější panenka pod sluncem. Jmenuje se Anežka. Nejdřív to vypadalo, že si na svět pospíší, následně nás napínala a dělala si legraci z doktorů. Nakonec vzala vstup na svět takovým hopem, že ani porodní bolesti nestačily dorazit. Nevěděli jsme, jestli se nám narodí chlapeček, nebo holčička. Bylo to hezké překvapení. Anežka nám přichystala i další hezká překvapení a každý den nás naučí něco nového, a to i v oblasti přebalování.

Co nás Anežka doposud naučila aneb Co nám František zamlčel:

Bezplenková komunikační metoda (BKM)

Když byl na světě jen František, absolutně jsem nechápala, jak se některým maminkám daří praktikovat bezplenkovou komunikační metodu. Články na internetu zmiňují jakési signály, které dítě před čůráním či kakáním vydává. Netušila jsem, o čem je řeč. U Františka jsem žádné signály nepozorovala. Musím předestřít, že jsem v tomto ohledu velice nevnímavá, takže jsem své nepochopení BKM přičítala nevnímavosti. Anežka byla v prvních dvou měsících tak čitelná, že jsem si říkala, že to snad ani není možné. Než jsem se však pro BKM rozhoupala, přestala Anežka signály vysílat. Pravda, občas se ozve, když má mokrou plenu. V prvních týdnech se však ozvala pokaždé. A signály vysílala i před akcí.

Dny bez vaječiny

Po Františkově narození mě dětská doktorka informovala, že je normální, když plně kojené dítě nekaká třeba i deset dní. Byla to zajímavá informace, pro nás však v dané době opět naprosto nepochopitelná. František měl žlutý vzkaz v každé pleně. Vaječinou nepořísněná plena byla raritou. Žlutý ďáblík nás pronásledoval dnem i nocí. S Anežkou jsem informaci od paní doktorky oprášila a využila. Plnokojeňačka nekakala i pět dní. Fascinující.

I noci bez vaječiny

Jak jsem psala v předchozím odstavci, u Františka nás kojenecká stolice zdravila z téměř každé pleny. Noční pleny nebyly výjimkou. I v noci tedy probíhalo omývání Františkova zadečku vodou. Přebalování se protáhlo, František se probral. Po každém nočním přebalování jsme se tedy jednu až dvě hodiny „veselili“, než František opět usnul. V noci jsem přebalovala asi třikrát.  Anežka poměrně brzy vyřadila noční kakání.

Při nočním přebalování se mi velmi osvědčila noční košilka. Jedná se o neskutečně praktický kus oděvu. Stačí jen vyhrnout košilku, odstranit plenku, otřít zadeček, nahodit čistou plenu, shrnout košilku. Odpadá rozepínání a zapínání cvočků či zipů.

Postupem času jsem zlenivěla natolik, že jsem na noc začala přebalovat do jednorázovek. V noci již nepřebaluji. Anežka se budí 2-7x za noc na kojení. Při kojení je v polospánku, po kojení okamžitě usíná. Donedávna se nám stávalo, že jsem Anežku v sedm večer uspala a ráno v půl deváté probouzela, že je čas vstávat. S Frantikem bylo něco takového nemyslitelné.

Kombinace s jednorázovkou je fajn

Nejsem ortodoxní látkařka. Františka jsem do jednorázových plen přebalovala pouze po narození v nemocnici. Doma jsem ihned najeli na látkové pleny. S jednorázovkou se znovu setkal ve dvou letech. Skončila jsem s hrozícím předčasným porodem v nemocnici. O Františka se starala celá rodina. Máme úžasnou rodinu! František sjezdil půl republiky. A jednorázovka se stala vítaným ulehčením pro zahlcené pečovatele.

Už výše jsem uvedla, že jsem do jednorázových plen začala přebalovat na noc. Poměrně hodně cestujeme (já mám rodinu v Praze, manžel na jižní Moravě, bydlíme v Opavě). Plenková výbava zabere jedno zavazadlo. Odrážedlo PUKY též vyžaduje občasné poponesení. Nu a mně v těhotenství nenarostly další ruce. Navíc se dá jednorázová plena pořídit prakticky kdekoli. Stačí mít dostatek peněz a skromné požadavky.

V tuto chvíli však začínám řešit noční protékání jednorázovky. Zdá se, že i na noc zařadíme látkovou plenu. Systém látkových plen je značně variabilní. Savost látkové pleny se dá poměrně dobře upravovat.

 

Napsat komentář