Jednovelikostní kalhotkovka Anavy: Čím zaujme?

Dnes se  podívám na nitku trojnásobnému vítězi ankety Plena roku. Je to jasné, řeč bude o jednovelikostní kalhotkové plence Anavy.

Pověstná Anavka se rodí v České republice. Líheň jednovelikostní kalhotkovky Anavy hledejte na Moravě. Tato plenka patří mezi jednovelikostní pleny. Plenka neobsahuje nepropustnou vrstvu, je tedy zapotřebí obalit ji svrchními kalhotkami. Můžete volit hned ze tří druhů uchycení plenky – suchým zipem, patentkami, nebo variantu bez zapínacího systému, tedy uchycení pomocí snappi sponky, boinga, bezpečnostních svěracích špendlíků.

Anavy Jednovelikostní kalhotkovka v lese na houbách
Jednovelikostní Kalhotkovka na suchý zip Anavy

Jednovelikostní kalhotkovku Anavy měl František ve výbavičce ještě před tím, než se narodil. Pořídila jsem bílou s motivem aut. Plenka byla vysloveně ňuňací. Avšak pouze do chvíle, než jsem ji vyprala. Pak už nikdy tak hebká nebyla. Stalo se z ní struhadlo. Shodou okolností měl František od narození citlivou kůži. Jednovelikostní Anavku jsem pro její hrubost neměla ráda. Měla jsem pocit, že Frka odírá. Ustrašená prvomatka, jemňoučké princátko, plenka drsňačka. Tahle kombinace prostě nemohla fungovat. Plenku jsem obratem prodala. Značka Anavy se mezi látkařkami těší výborné pověsti. Jednovelikostní Anavka je navíc jakýmsi symbolem této značky. Prodej látkové plenky byl bleskurychlý a za dobrý peníz.

Je to ale troufalost, psát recenzi na plenku, kterou jsem pořádně netestovala, že?

Když jsem s blogem Přebalování začínala, napsala jsem recenzi na jinou látkovku značky Anavy. Recenze se dostala k paní Ivaně Filipovičové, majitelce značky Anavy. Při přípravě článku o značce Anavy se mě paní Filipovičová dotázala, zda bych nechtěla otestovat jednovelikostní Anavku a případně i noční plenu Anavy. Odpověděla jsem, že jsem s jednovelikostní kalhotkovkou jejich značky již zkušenost měla, ale že mi vadila struhadlovitost materiálu. Paní Filipovičová se nezalekla. Slovo dalo slovo a v září 2013 dorazila zásilka od značky Anavy. Nene, nespletla jsem se, Anavku mám v látkové výbavě již rok a půl. Mám ji tedy otestovanou téměř dokonale.

Cena nové jednovelikostní kalhotkovky Anavy se v současnosti pohybuje mezi 330 a 440 Kč. Cena se odvíjí od typu zapínání a použité svrchní (barevné) látky.

Materiál

Dle označení výrobce:

Materiálové složení

Vnější vrstva: 100% bavlna

Skrytá vrstva: 100% biobavlna

Vnitřní vrstva a savé jádro: 60% bambus, 40% biobavlna

Pokud beru v potaz dělení plen na struhadla a betony, tak tato plena je zástupcem struhadel. Zda pochopíte dělení na struhadla a betony závisí jednak na tvrdosti vody, ve které perete, ale zejména na tom, zda sušíte/nesušíte v sušičce. Sorry, Sušičkáři, nemáte šanci pochopit praktický význam tohoto dělení.

Plenka u nás není vystavená ve vitríně, nechodíme kolem ní po špičkách, ani v její přítomnosti nešeptáme. Zařadila se do běžného koloběhu plenek v domácnosti. Prostě ji nešetříme, ale zároveň ji ani netrýzníme. A smekám. Plenka je ve skvělé kondici. Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že vypadá skoro jako nová. Možná je lehce vyšisovaná, avšak to pal čert. Nikde se netrhá, nepáře, nepelichá, sucháče suchají. Tradá, mám radost. Je to vážně kvalitní výrobek z kvalitních materiálů.

Anavy Jednovelikostní kalhotkovka a Noční Kalhotkovka
Jednovelikostní kalhotkovka vzor Princezna a Noční kalhotkovka

Za zmínku stojí množství vzorů, ve kterých je plenka k dostání. Neustále se objevují nové a nové vzory. Hádám, že všechny látky použité v Anavy na pleny mají certifikát pro použití u dětí do tří let věku.

Délka schnutí: Nečekejte bleskoschnoucí plenku, zároveň se však nebojte, že se nedočkáte. Dočkáte. Neměřila jsem, ale venku na šňůře během dne uschne (neprší-li…). Pro sušičkáře uvádím, že plenka je sušičkomilovná. Sušička ji dosuší do sucha, do jemna a do ňuňava. Ach!

Zapínání

Měla jsem možnost otestovat dva způsoby uchycení plenky. Původní plenka měla zapínání na patentky. Současnou plenu zapínám suchým zipem. Dřív jsem tíhla k patentkách, nyní upřednostňuji sucháče.

Patentky. Tíhla jsem k nim proto, že se mi líbila symetrie. Zapnu plenku na jednom i druhém boku na třetí patentku z kraje a mám jistotu symetrie. Pokud se dítě velikostně nenachází v mezidobí (upnutí na dvě třetí patentky je příliš těsné, uchycení na dvě druhé patentky značně volné), je to bez nervů a pohodlné. Dalším bodem je to, že všichni přebalující nastaví plenku stejně. Stačí udat patentkové souřadnice. U jednovelikostních Anavek mi nevyhovuje jednořadé zapínání. Uši se mohou překrývat, což pro mě znamená ztíženou orientaci v patentkové matici. Nedovedu si představit, jak řeším matici u zdrahajícího odmítače přebalování. Též mi přijde, že boky uší budou ujíždět nahoru/dolů. Musím však říct, že u první Anavky uchycovací patentky držely hezky. Nerozepínaly se, plenka nepadala.

Suché zipy. Nedám na ně dopustit. Anavy používá opravdu dobré suché zipy. Obzvláště na protikusech (slouží k uchycení chytlavé části suchého zipu při praní) drží zip parádně doteď. Vůbec se neopotřeboval. Symetrii již tolik neřeším, jsem ráda, že je dítě rychle obalené a plovoučka neplave.  Pakliže máte dítě určitých tvarů, které se právě zamilovalo do ožužlávání si vlastních prstů na nohou či lezení, pak se může stát, že nejednou objevíte na břiše dítěte červený pruh – poškrábání od suchého zipu. To je všeobecný nešvar suchých zipů, není to typický rys kalhotkovek Anavy.

Bez zapínání. Zkušenost s nezapínací variantou nemám. Zajímalo by mě, jak na plence drží zoubky snappky; zejména po delším používání. Máte-li zkušenost, budu ráda, když ji uvedete v komentářích pod recenzí.

Anavy Kalhotkovka jednovelikostní a novorozenecká
Anavy Kalhotkovka jednovelikostní a novorozenecká

Střih

Kalhotkovka Anavy je jednovelikostní, lze ji tedy využít od narození do odplenkování. „Roste“ s dítětem. Ze zkušenosti bych řekla, že Anavka patří k menším plenkám. Novorozenec v ní tedy nevypadá jako látková koule s pěti výstupky. Čerstvého chodce neomezuje v rozletu. Máte-li však dítko větších rozměrů, bude mu pravděpodobně ještě před odplenkováním vykukovat z plenky mezipůlková čárka. Bude nutné zakoupit větší plenky.

Úprava velikosti v předozadním směru (délka sedu) probíhá pomocí patentek v přední (břišní) části plenky. Patentek je celkem šest. Jsou umístěny ve dvou sloupcích po třech patentkách. Sepnutím různých patentek můžete vytvořit tři velikosti plenky. U sucháčové plenky drží tyto patentky vesměs dobře. U patentkové plenky byly nespolehlivé a rozepínaly se.  Netuším proč. Předpokládám, že se jedná o stejný typ patentek.

Jednovelikostní Anavy je kalhotková plena, po zapnutí má tvar kalhotek.

Plena se skládá z dílu ve tvaru kalhotek a dvou  (jedné krátké a jedné dlouhé) vkládacích plenek. Dlouhá vkládačka se upíná pomocí dvou patentek do zadní (zádové) části kalhotkového dílu. Krátkou vkládačku lze vložit kamkoliv. Systém vkládaček je variabilní. Lze vytvořit rozličné kombinace, kterými lze do určité míry upravit savost plenky. O chlapečcích je známo, že zatěžují zejména přední (břišní) část plenky. Je proto vhodné „vytunit“ jim plenku vepředu, aby bylo toto místo připraveno na nasátí většího množství tekutiny.

Plenka má po obvodu nohaviček jakýsi kanýrek. Tento kanýr poměrně spolehlivě udrží vaječinu v plence. Ale současně mám pocit, že tento kanýrek má jisté modelkovské rysy – chce být obdivován, a tudíž je třeba při nasazování svrchňáčků dohlédnout na to, zda jsou všechny okraje plenky ukryté pod svrchňáčky. Zevlující kanýr může být důvodem navlhlého bodyčka.

Použití

Anavy Kalhotkovka jednovelikostní a novorozenecká
Anavy Kalhotkovka jednovelikostní a novorozenecká

Jednovelikostní kalhotková plena Anavy je určená pro denní použití. Nikdo vám však nebrání, abyste plenku obohatili o další vkládačky a zvýšili tak její savost. Vkládačky nejsou k plence přišité, jedná se o flexibilní systém. Jednoduše, jaký si to uděláte, takový to máte. Ale pozor. V záchvatu vkládačkového šílenství jsem Anavku vycpala tak, že se mi do ní už nevešla Anežka. O svrchňáčcích, které by pojaly takového zápasníka sumo, ani nemluvím. Nehledě na to, že tvar plenky se najednou dost změnil. Z plenky se stala jakási podivná houpačka.

Pro novorozenečka, kterého přebalujete každou chvíli, bude bohatě stačit vrchní tvarovaná plena. Secvaknete patentky na přední straně pleny. Plenu tím zkrátíte a zároveň vytvoříte nahuštění látky v přední části plenky (ideální pro chlapečky).

U obou dětí bojujeme s nedostatečným příjmem tekutin. Proto neznám dennodenní pročůrání pleny jednou povodní. Ale i u nás se stalo, že Frantik vypustil větší dávku a plena byla totálně nacucaná.

Péče

Kvituji s povděkem, že výrobce označuje jednotlivé pleny papírovým štítkem, na kterém uvádí materiálové složení daného výrobku a zásady péče o výrobek. Jen bych ještě uvítala, kdyby byl na štítku uvedený název výrobku. Štítek je totiž nutno před vypráním z plenky odstranit. Mám/měla jsem několik výrobků Anavy, tudíž i několik štítků. Následné dohledávání, ke kterému výrobku se konkrétní štítek vztahuje, je poměrně obtížné. Objednáte-li si zboží přímo z e-shopu Anavy, obdržíte i fakturu, jejíž zadní strana též obsahuje obecná doporučení k péči o výrobky Anavy.

Anavy si zakládá na kvalitních výrobcích. Látky před šitím plen vysráží. Též je suší v sušičce. Finální výrobky si zachovávají tvar, což je bezva.

Jednovelikostní plenku Anavy skladuji nasucho v koši nebo v nepropustném pytli na pleny. Používám jednorázové separační pleny.  Před vložením pleny do koše/pytle odstraňuji z plenky stolici společně se separační plenkou. Zlučovým mýdlem přetírám plenu pouze ve výjimečných případech.

Peru každý druhý až třetí den na 60°C. Suchý zip uchycuji do protikusů. Plenka nepouští barvu. Dlouho jsem odstřeďovala na 800 otáček, nyní s novou pračkou odstřeďuji na 1500.

Nově suším v sušičce. Nejprve jsem sušila na nižší teplotu, nyní zkouším i vyšší. Plenka se nesrazila. Očekávám však, že sušení na vyšší teplotu odnesou gumičky. Uvidíme, zatím se drží statečně.

Jednovelikostní Anavka už se sušila na sušáku v bytě, v sušárně, na šňůře na lodžii i ve „volné přírodě“.

Nežehlím.

Plusy a mínusy

  • Kvalita materiálů i zpracování,
  • posušičková jemnost,
  • vzory.

A mínusy? Ne každému prckovi vydrží velikostně až do odplenkování. Pro ty, kteří nejsou šťastnými majiteli sušičky, vícepráce při mnutí plenky za účelem zjemnění materiálu.

Shrnutí

Jednovelikostní kalhotková plena Anavy se právem opakovaně umístila na první pozici mezi látkovými plenami. Tak to po téměř dvouletém testování na dvou rozdílných testerech vidím já. Na látkovém trhu je mnoho podobných plen, ale kvalitou je kalhotkovka Anavy jen jedna.

Jsem ráda, že na mě po počátečních neshodách Anavka nezanevřela a našla si k nám ještě jednou cestu.

Děkuji paní Ivaně Filipovičové, že mi plenu na testování poslala, přestože věděla, že mám k Anavce výhrady.

 

 

 

Napsat komentář