Sušení látkových plen: Venku

V předchozím článku na téma sušení plen, jsem naťukla sušení plen ve vnitřním prostředí (v bytě, sušárně…). Dnešní část se týká otázky sušení plen na „čerstvém“ vzduchu.

Hlidac plen
Hlídač plen

Sušení venku

Lehký vánek i bujarý vítr jsou pozitiva sušení venku. Po venkovním usušení prádlo hezky voní, je měkčí a rychleji usušené (pokud neprší). Taková venkovní idylka. :-))

Balkón/lodžie

Tak moc jsem se těšila, až v novém bytě budu věšet prádlo na lodžiovou šňůru. A tak moc jsem byla následně zklamaná. Stěhovali jsme se jen o pár ulic dál, a proto mě ani nenapadlo, jak rozdílné ovzduší může na dvou tak blízkých místech být. Celá nadšená jsem pověsila první várku prádla. Když jsem ji následně sbírala, vyděsila jsem se. Prádlo čpělo uzením. Nebyla to však příjemná vůně masa, i když ani tu bych u většiny kousků oděvů náležitě neocenila, ale smrad smradoucí. Fujtajbl. Zaplakala jsem a pořídila sušičku.

Balkón západním směrem, letní slunce, nebe bez mráčku, dopoledne, bílé pleny bez obrázků, chrupkající miminko, dvounohý podavač kolíčků – tak tomu říkám luxusní konstelace pro věšení plenkové várky na balkón. Ne vždy tato bezchybná konstelace nastane, ale i tak je balkón/lodžie příznivým řešením mokrého prádla.

Prádelní šňůra/sušák

Ať si kdo chce co chce říká, věšení prádla je práce. Sice za jistých podmínek hezká, ale stále práce. Teplý jarní den a zimní prádlová romance s rampouchy jsou protipóly, které velmi ovlivňují touhu věšet prádlo venku.

Na travnatém plácku u minulého bydliště byly šňůry, na které bylo možné věšet prádlo. Od jara do podzimu na nich prádlo často viselo. Nejprve jsem měla strach, abych měla k večeru co ze šňůry sbírat. I mě napadlo, kolik peněz na šňůře vlaje. Co si budeme povídat, pořízení látkové výbavy není levná záležitost. Když je látkařka skromná a vystačí s třiceti českými čtverci, třiceti vkládačkami a třemi svrchňáky, pak za pleny neutratí majlant. Pokud vás však látkování osloví a zaháčkuje, novým krásným vzorům se odolává značně obtížně. V Opavě jsou buď samí slušňáci, nebo lapkové netuší, jaké bohatství se na šňůře suší. Nikdy žádný kousek „nevysublimoval“.

Schody do/ze sušárny a ven z baráku byly jedny a ty samé, ale pobyt venku byl pro křiklíka rozhodně zajímavější. Před domem je malé pískoviště (s lavičkou obsazenou bezdomovci, či puboši se žvárem v koutku), stojany, na kterých jsou namotané šňůry, jsou usazené v zeleni, kterou hnojí místní psiska. Jsou to však drobnosti, které se dají „řešit“. Horší je hlídání dešťových kapek. V Opavě jsou krásná hřiště. Každé je samozřejmě v jiné vzdálenosti od sušících se plen. Výběr hřiště, na kterém budeme trávit volný čas, byla sázka do loterie. Když jsem se netrefila, zmokli jsme my i prádlo.

Plenky na snure v zime
Na šňůře v zimě

Venkovní sušení na chalupě je o poznání méně stresující (méně schodů), avšak hrozba lijáku je prakticky stejná. Na zahradě se dá rozložit ověšený sušák. Výhodou sušáku je flexibilita.  Lze ho natočit k slunci čelem, k Ivanovi zády. Nevýhodou je nestabilita. Větší zadutí větru běžný sušák prostě neustojí.

Ať už sušíte plenky doma, nebo venku, existují dny, ve kterých plenky prostě neschnou a neschnou. Pak pějete ódy na klasické čtverce a v duchu proklínáte moderní savé kalhotkovky.

Nejméně příznivé podmínky pro sušení jsou ze zkušeností tyto:

  • déšť,
  • zvýšená vlhkost,
  • chlad,
  • bezvětří.

Ke kumulaci nepříznivých podmínek dochází zejména na jaře a na podzim. Je to přesně ve chvíli,

  • kdy teploty vzduchu nejsou mrazivé, ale v krátkém rukávu se ven nevydáte,
  • už/ještě se netopí,
  • už/ještě nesněží, avšak prší.

I v letních měsících vás můžou zaskočit špatně schnoucí plenky. Zejména červenec je typický častými dešti a zvýšenou vlhkostí vzduchu. Ve vlhkém prostředí samozřejmě prádlo špatně usychá.

Nemáte-li v záloze sušičku, při pořizování látkové výbavy počítejte s tím, že vás minimálně dvakrát za přebalovací období dožene schnutí nenakloněné počasí. Doporučovaných 16-24 kalhotkových plen pak nestačí. Je dobré mít v záloze například několik rychleschnoucích čtvercovek. A pokud nejste zapřísáhlé látkařky, pak vězte, že jednorázovka je v tomto případě elegantním řešením.

 

Napsat komentář