Využití klasických českých čtvercových bavlněných plen

Zajisté mi dáte za pravdu, že klasická bavlněná čtvercovka je velmi praktický kus látky, který využíjí i ti, kdož přebalují dítě do jednorázových plen. Zamyslela jsem se nad tím, kde všude jsem čtvercovku použila.

Plenka

Přebaluji do látkových plen, a tudíž tato klasika nesmí v naší výbavě chybět. A nechybí. Mám tyto plenky ještě „po nás“ a musím říct, že jsou prostě jiné, než pleny současné. Troufám si říct, že nejbližší strukturou a chováním materiálu budou starým čtvercům moderní mušelinové.

ctvercovka pod hlavou
Čtvercovka pod hlavou

Čtvercovka v koupelně

Vykoupaný novorozeneček osušený jemnou čtvercovkou je rozkošná představa. Čtvercovku lze umístit na dno vaničky jakožto jakousi protiskluzovou podložku. U dospělých najde čtvercovka využití v podobě utěráku na všemožné části těla či koupelnového vybavení. Můžete jí utřít a do vysokého lesku vyleštit vycíděnou umyvadlovou baterii, či otřít zacákané obkladačky a podlahu. Vzhledem k tomu, že se dá bavlněná čtvercovka vyvářet, bělit, prohánět sušičkou, žehlit na vysokou teplotu, je to poměrně „čistotný“ otěrák.

Klasika při spaní

Malé miminko přikryté v kočárku bavlněnou plenou nebude v letním parnu přehřáté, zároveň nebude mít končetiny ožrané od komárů či jiného hmyzu. Na kočárku vhodně umístěná plena poslouží i jako stínítko před ostrými slunečními paprsky a nežádoucími pohledy zvědavých tetek. U syna našly čtvercovky uplatnění ve formě zavinovačky. Stačilo omotat čtvercovku kolem dítka tak, aby mělo ruce u těla a nemohlo s nimi hýbat. Konce plenky jsem secvakla kolíčky a spánek se dostavil co by dup. Plenka složená do menšího čtverce skvěle poslouží jako podložka pod hlavu. Podélně přeložená i nepřeložená čtvercovka se hodí jako podložka pod celé tělo – v postýlce, kočárku, nebo jinde. Docela dobře zastoupí bavlněná čtvercovka i malé prostěradlo.

Bavlněná v kuchyni

Bavlněná plenka se vyznačuje dvěma vlastnostmi, které se báječně uplatní v kuchyni. Rychle saje a dá se vyvářet. Nahradíte s ní kuchyňskou utěrku. Dá se s ní utírat nádobí, zakrýt kynoucí těsto, přidržet slizská ryba. Otřete s ní zapatlanou pusu, ruce, židličku. Zavděčí se vám při oddělování pevných a tekutých částí, ať se jedná o výrobu rostlinného mléka, nebo tvarohu. Při krmení malých jedlíků dokáže zastoupit bryndák, a tím uchránit svršky před rudou řepnou sprškou.

Bryndak
Bryndák

Plenkohrátky

V dětských rukou projde několikerou přeměnou. Dá se slintat, kousat, tahat po podlaze. Je možné se za ni i pod ni schovat. Též je možné pod ni něco schovat, do ní něco, někoho zabalit. Poslouží jako vlajka, část chatrče/bunkru. Při setkání s dětskou fantazií je velmi tvárná.

Česká rýma

Nereálnou není ani představa čtvercovky v podobě látkového kapesníku. Šátek na krk také zastane – estetický zážitek valný nebude, zato zdravotní účinek bude blahodárný. Pokud necháte plenku proplout studenou vodou, oplatí vám lázeň chladivým obkladem na rozpálené čelo či ukopnutý palec. Hádám, že by se větší čtvercovka dala použít i místo šátku k zavěšení ruky v sádře.

Čtverec v šátku

Nosíte-li miminko v šátku, pak víte. Nenosíte-li, pak vězte, že čtvercovou plenu můžete využít k „vyztužení“ šátku tak, aby byla dosažena stabilní pozice hlavy miminka. Umístěním čtvercové pleny do nosičova dekoltu zabráníte slintavým potůčkům mezi prsy.

Jak se uplatní čtverce u vás?

 

 

 

 

Jedna odpověď na “Využití klasických českých čtvercových bavlněných plen”

Napsat komentář