narození – 6 týdnů: Hledám Japonce Onosetosamopřetřežlučákem. Zn. Spěchá

Uklízím na blogu a narazila jsem na první z rozepsaných, a doposud nedopsaných,  příspěvků. Měl to být druhý díl Plenkopisu, avšak…

Zálohujme!

Zálohovat, zálohovat, zálohovat!  Ze všech možných informačních kanálů na mě vyskakuje toto sloveso v rozličných tvarech. Manžel wordpressák, bratr programátor, … a nic, stále nic. Jsem nepoučitelná a vůči zálohování imunní. A tak se stalo, že jsem přišla o prakticky všechny fotografie plen, které jsem v minulém roce pracně pořídila.  „Nezahodila“ jsem pouze fotografie, ale i poznámky, podle kterých jsem chtěla psát články. V nenávratnu zmizely samozřejmě i jiné materiály než podkladové pro blog. Výsledek – co myslíte, začala jsem zálohovat?

No nic, jsem na chalupě, mám s sebou kufr plen, foťák, dvě děti a čekám, až nastane příznivá konstelace. Ideálně – několik hodin spící děti, dobré světlo (bez duhy, mlhy, deště a jiných efektů), nabitá baterka foťáku, prázdná paměťová karta, vhodné části přírody (ovoce, květy, kameny, zvířátka) jako doplňky, … 🙂

Ale zpátky k článku, který se měl týkat prvních týdnů přebalování do látkových plen. Poznámky nechám ve formě poznámek. Nebudu je převádět do podoby jednolitého textu. Jednak bych je zajisté poupravila, což nechci, a pak žádný další článek o různých etapách používání látkových plen u synka už nevydám. Maximálně uvedu střípky, které se zaryly hluboko do paměti, v článcích o přebalování dcerky.

Poznámky z prvních týdnů přebalování do látky

frekvence stolice: 8-10 denně; co kojení to přebalení, co přebalení to kakání

četnost přebalování: 8-10 denně

charakter stolice: prchající vaječina

separačky: velká spotřeba celulozových Disan (většina stolice skončila na separačce)

osvědčené plenky: české čtverce – novorozenecký sklad; novorozenecké Anavy – frajerská plenka k doktorce; cca od měsíce Baby Lucy bambusové

které by se osvědčily, kdyby byly (aneb koupila jsem ke konci období): vázací Disana, vícevrstevná bambusová Anavy – na draka se snappkou;

osvědčené svrchňáčky: měla jsem Baby Lucy (igelitové, rychleschnoucí), Imse Vimse Organic Fox (déleschnoucí), v krizi svrchňáčky z Pop in SIO

co bych udělala jinak: volila bych variantu – české čtverce + 4-5 svrchňáčků; na frajeření novorozenecké Anavy z bazaru; nic jiného bych nekupovala

postřeh: ke konci období by se hodil Japonec Onosetosamopřetřežlučákem – únava z nevyspání je velká :o), dítě narozené v červnu by také nebylo k zahození – čtverce se na sluníčku krásně odskvrní :o)); žééhleníí, žééhlééníí, kóónce tomůůů neníííí, žehlila jsem i bambusové plenky, které se žehlit nemají, jsou teď takové hrubé :o))

 

Co se změnilo

Jak se na poznámky dívám nyní, když mám za sebou jedno odplenkované dítě a jedno skoro roční, bohatou látkovou výbavu, víc práce, spavější dítě…?

Řekla bych, že jsem syna přebalovala častěji než 8-10 krát denně. Jojo, to budou nějaké paměťové úpravy.  Kakání si však pamatuji. Máznutá téměř každá plena. Neuvěřitelná spotřeba celulózových Disan. Hádám, že přebalování do jednorázu by bylo levnější. Nechápala jsem, jak může někomu vystačit role separaček na rok i déle. Pochopila jsem až s dcerou.  Četnost přebalování dcery a syna bude stejná. Dcera respektuje, že ve dne se bdí a v noci spí. Syn ne. Ten si jel svůj spánkovo-bdící kolotoč bez ohledu na den či noc.

Čtverce byly v kurzu i v Anežčiných prvních týdnech. Vzhledem k tomu, že kakala tak jednou denně, nebyl problém zasažené svrchňáčky přemáchnout. Se synkem to bylo náročnější, ale dalo se. Když byl synek malý, čítala naše plenková výbava troje svrchňáčky. Neustále jsem je musela přepírat, osušovat do ručníku, a všemožně se zasazovat o to, aby stačily uschnout. Všechny troje svrchňáčky, které jmenuji v citaci, jsem používala i pro Anežku. Baby Lucy a Imse Vimse jsem měla po Frantikovi. Pop in jsem měla relativně nově. První moderní látková plenka, kterou jsem pořídila, byla Pop in. Časem jsem zjistila, že nám až tak nevyhovuje, tak jsem ji prodala. Shodou náhod jsem však měla možnost ji znovu vyzkoušet.

U Anežky jsem měla k dispozici čtvery novorozenecké kalhotkovky Anavy. Na návštěvách a u lékařů byla Anežka čananá. :-))

Kdybych byla jó skromná, souhlasím, že s kombinací balvněné čtvercové klasiky a vkládaček, by se dalo v šestinedělí v pohodě vystačit. Zavazovačky jsem u Anežky vůbec nevyužila.

Péče o látkové pleny

Velká změna v péči o pleny mezi přebalováním Frka a Anežky je v menším množství spotřebovaného žlučového mýdla. Jak jsem již zmínila, počet stolic se u obou dětí značně lišil. Anežka vyprodukovala mnohem méně fleků od stolice. Navíc jsem u Frantika postupem času zjistila, že se fleky časem operou. Dlabu tedy na přetírání plen žlučákem. Žlučové mýdlo má i nadále v naší domácnosti uplatnění. S plenkami se však potkává sporadicky, Japonce už tedy nehledám.

U Františka jsem čtverce žehlila asi do konce šestinedělí. U Anežky jsem je občas lízla. Ale rozhodně jsem to nehrotila. Jiné plenky jsem nežehlila.

Vyzkoušela jsem suché i mokré skladování plen. Synkovy použité pleny jsem skladovala v koši na odpadky s vodou. Dcerčiny použité pleny skladuji ve větším koši na odpadky nasucho nebo v nepromokavém pytli na pleny. Kdybych měla hlasovat, co my víc vyhovuje, pak zvednu ruku pro bezvodé skladování.

 

 

 

Napsat komentář