Systém látkových plen

[subpages sort_column=“menu_order“]

Troufám si říct, že suchá teorie systému moderních látkových plen je mnohem náročnější než následná mokrá praxe.

Při sepisování systému moderních látkových plen jsem vycházela ze skutečnosti, že na plenu máme dva požadavky – savost a nepropustnost. Plena musí nasát a udržet to, co dítě vytvoří.

Moderní látkové pleny jsem rozdělila na dvě skupiny.

1) Pleny „vševjednom“. Savostanepropustnost v jednom kuse, v jedné pleně.

2) Pleny a svrchní kalhotky. Savost (zajišťuje plena) a nepropustnost (zajištují svrchní kalhotky).

Není nutné se hned na začátku rozhodnout, kterou skupinu plen budete používat. Výše uvedené rozdělení je čistě teoretické. Obě skupiny jsou do jisté míry prostupné.

Aby nebyl systém moderních plen tak skoupý a jednoduchý, co se dělení týče, existují ještě další dělení. Například dle velikosti.

Pleny vše v jednom, pleny i svrchní kalhotky je možné rozdělit na další dvě skupiny. Jednovelikostní a vícevelikostní.

Jednovelikostní = jedna plena slouží od narození do odplenkování. Velikost se upravuje pomocí patentků, tkaniček či ohnutím okrajů pleny. Vícevelikostní = velikost pleny nelze upravit; pro každou váhovou kategorii je třeba pořídit jinou velikost pleny (jako u oblečení XS, S, M, L, XL).

Neméně důležité dělení moderních látkových plen je dle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Dělení nepropustných vrstev je velmi jednoduché. Existují tři nepropustné materiály – polyester s polyuretanovým zátěrem, flís, vlna. U plen vše v jednom je rozhodování ještě jednodušší, jelikož flísová a vlněná nepropustná vrstva není pro tento typ plen vhodná.

U savých vrstev je dělení pestřejší – bavlna, biobavlna, bambus, konopí, hedvábí, tencel, mikrovlákno…

„Posledním“ dělením moderních látkových plen je dělení dle zapínání. Plenu, ať vše v jednom či plenu a svrchní kalhotky, je třeba na dítě nějak upevnit. Na výběr je z těchto variant – suchý zip, patentky, snappi sponka, tkanička, „žádné zapínání“ – natahování (zatím jen u svrchních kalhotek), „žádné zapínání“ (jen u plen).

Všechna dělení rozeberu na následujících stránkách.