Patentky

[siblings]

U zapínání na patentky oceníte „čistou“ práci – symetrické zapnutí, stejnoměrné utažení. Patentky prý děti nedokáží rozepnout. Jak jsem se přesvědčila, není to pravda. Rozepínání patentků však může být pro dítě obtížnější než rozepínání suchého zipu. Vyznavači suchých zipů si stěžují, že zapínání na patentky není možné přesně „dotáhnout“ – někdy by byla potřeba „mezivelikost“ mezi dvěma patentky.

Jsou-li patentky od počátku kvalitní, dobře držící, pak jsou při běžné péči takřka nesmrtelné. Velikou obezřetnost a něžnou péči je třeba věnovat patentkám, které jsou na vlňáčcích. Při i jen trochu nešetrné péči dochází téměř vždy k vytržení.

Svrchní kalhotky PUL na patentky by měly být měkčí než stejné svrchní kalhotky avšak se zapínáním na suchý zip.

Dle způsobu umístění lze patentky rozdělit na ty, kterými se reguluje výška sedu. Výška sedu znamená délku plenky v předozadní délce. Tyto patentky se většinou nerozepínají. Upravíte velikost sedu a dokud není potřeba tuto velikost měnit, patentky nerozepínáte.

Patentky na „uších“ plenky ovlivňují šířku plenky. Tyto patentky rozepínáte a zapínáte při každém přebalení. Umístění a počet patentek se liší dle výrobce. Jsou dva základní typy umístění – jednořadé či dvouřadé. U dvouřadého zapínání reguluje jedna řada patentek obvod plenky kolem pasu dítěte, druhá řada ovlivňuje obvod pleny kolem stehen dítěte.

U novorozeneckých plenek je často přidaná jedna patentka, která upravuje zahnutí pleny v oblasti pupíku dítěte. Při zapnutí této patentky se na horním břišním okraji plenky vytvoří jakési prohnutí, které má zabezpečit volnost v okolí  pupíku dítěte = nedráždění pupečního pahýlu.

 

 

 

Napsat komentář